Kaszel suchy - jakie są jego objawy?
Suchy kaszel zazwyczaj jest jednym z pierwszych objawów infekcji wirusowej górnych lub dolnych dróg oddechowych. Kaszel nie tylko pojawia się u osób dorosłych, ale również u dzieci, nawet niemowląt, które również mogą mieć przeziębienie. Suchy kaszel często utrzymuje się przez kilka pierwszych dni infekcji, a później przechodzi w kaszel mokry, przy którym wykrztuszana jest wydzielina. U niemowląt rodzice zazwyczaj nie potrafią stwierdzić, z jakim rodzajem kaszlu mają do czynienia, ponieważ z rana może on brzmieć jak kaszel mokry, a pod wieczór zamienia się w kaszel o napadowym charakterze. Szczególne problemy mogą mieć rodzice, którzy mają pierwsze dziecko i ma ono swoją pierwszą infekcję.
Cechy kaszlu suchego
Kaszel suchy określamy mianem kaszlu nieproduktywnego, a więc oznacza to, że dziecko nieskutecznie próbuje odkrztusić podrażnioną błonę śluzową, ponieważ nie ma w niej nadmiernej ilości wydzieliny. Niemowlę podczas kaszlu suchego będzie czuło drapanie w gardle, a nawet ból, co będzie mogło przyczynić się do jego zwiększonej płaczliwości i marudności. Suchy kaszel ma charakter napadowy i długotrwały, a więc nie są to pojedyncze odkaszlnięcia, lecz gwałtowne i wyczerpujące kasłanie, które może występować nie tylko w dzień, ale również i w nocy, co może doprowadzać do wybudzania się malucha ze snu oraz płaczu. Jeżeli kaszel będzie spowodowany infekcją wirusową, będą towarzyszyć mu również inne objawy: katar, zatkany nos, zaczerwienione gardło oraz stan podgorączkowy.
Kiedy udać się do lekarza?
Oczywiście na samym początku można samodzielnie próbować złagodzić kaszel, dając syrop dla dzieci na kaszel, który wykonany jest na bazie czystego glicerolu, który będzie niezwykle przydatny przy walce z kaszlem suchym. Jednakże do lekarza koniecznie trzeba się udać, gdy kaszlące dziecko ma mniej niż cztery miesiące, a w przypadku nieco starszych dzieci, gdy kaszel trwa dłużej niż tydzień. Kolejnym alarmującym objawem jest kaszel szczekający lub świszczący oddech, a także gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza. Jeżeli niemowlę ulewa pokarm, wymiotuje i cierpi na suchy kaszel, możemy mieć do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym, który powinien również zaalarmować nas i szybko udać się do lekarza specjalisty.
Komentarze