Lekarz onkolog - co warto wiedzieć?
Nowotwór brzmi przerażająco i bardzo często kojarzy się z wyrokiem, lecz w wielu przypadkach jest on możliwy do wyleczenia. Istotne ma tutaj znaczenie jego rodzaj oraz stopień, a także czas, w którym został on wykryty i rozpoczęto leczenie. Warto więc decydować się na badania profilaktyczne, kiedy tylko czujemy taką potrzebę. Natomiast w przypadku wystąpienia bezpośrednich objawów lub posiadania niepokojących znamion bądź guzków, należy koniecznie udać się do lekarza onkologa, który właśnie zajmuje się tym tematem. Kim on jest i w jakim zakresie udziela pomocy?
Kim jest onkolog?
Onkolog to lekarz, do którego możemy się udać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z powstaniem nowotworu. Zajmuje się on przede wszystkim diagnozowaniem oraz leczeniem łagodnych i złośliwych nowotworów. Lekarz onkolog może specjalizować się w konkretnej dziedzinie, oferując opiekę nad pacjentem kwalifikującym się pod podaną formę terapii.
Pierwsza wizyta u onkologa
Mimo że onkolog to w zasadzie lekarz jak każdy inny, stawiane przez niego diagnozy bywają niekiedy przerażające dla pacjenta. Jednak nie każdy nowotwór jest złośliwy i niemożliwy do wyleczenia, więc zalecane jest zachowanie w razie możliwości spokoju, dopóki nie zostanie postawiona ostateczna i całkowicie pewna diagnoza. Jeśli pacjent woli mieć towarzystwo podczas swojej pierwszej bądź kolejnej wizyty u onkologa, może je jak najbardziej ze sobą wziąć. Najważniejsze jest bowiem dobre samopoczucie pacjenta.
Przed pierwszą wizytą u onkologa zalecane jest przygotowanie dokumentów i innych informacji, które mogą być pomocne dla lekarza. Pacjent może spodziewać się krótkiego wywiadu - typowego dla każdej wizyty u lekarzy wszystkich specjalizacji. Onkolog musi wiedzieć, czemu tutaj jesteśmy i dlaczego zastanawiamy się, czy chorujemy akurat na nowotwór. Diagnoza w oparciu o odpowiednie badanie obrazowe (w przypadkach szczególnych mogą zostać zastosowane inne ich metody) rozwieje wątpliwości lub niestety je potwierdzi. Następnie lekarz onkolog podejmuje decyzje związane z kolejnymi krokami leczenia.
Leczenie u onkologa
Potwierdzony nowotwór - co dalej? Wszystko zależy od zastosowania konkretnej metody leczenia, ponieważ możliwości jest kilka, a każdą zajmuje się specjalnie dedykowany jej specjalista. Onkolog kliniczny, który zajmuje się danym pacjentem kompleksowo, przypisuje mu leki lub przekierowuje na różne zabiegi (radioterapię czy operację chirurgiczną). O zastosowaniu danej metody decyduje lekarz onkolog w oparciu o wiedzę między innymi na temat danego rodzaju schorzenia nowotworu, jego zasięgu i stopnia zaawansowania.
Komentarze