
Nowotwory - podział, kwalifikacja
Nowotwory, jak sama nazwa wskazuje, wywodzą się z przekształconych komórek zdrowych w komórki nienormalne, a więc nowotworowe. Podstawowa klasyfikacja nowotworów każe rozróżniać nowotwory nabłonkowe oraz nowotwory nienabłonkowe. Aż do XX wieku nowotwór uważano za chorobę nieuleczalną, a jedynym sposobem leczenia były operacje chirurgiczne. Jeszcze kilka lat temu nowotwory były uważane za temat tabu, który jest wstydliwy i niewarty rozgłaszania, na szczęście wiele się zmienia i dzisiaj o nowotworach mówi się znacznie więcej i głośniej. Nowotwory powstają w wyniku akumulacji uszkodzeń genetycznych - nie tylko występuje u ludzi, ale również u zwierząt.
Rak a nowotwór
Chociaż potocznie rak i nowotwór są traktowane jako synonimy, to jednak mają odmienne znaczenie. Warto wiedzieć, że nie każdy nowotwór jest rakiem, za to każdy rak jest nowotworem złośliwym. Rak jest guzem złośliwym, który ciągle rośnie i rozprzestrzenia się po organizmie, niszcząc inne komórki. Nowotwory łagodne nie dają przerzutów i rosną tylko miejscowo, dlatego zazwyczaj nie są dużym problemem onkologicznym. Jednak niektóre zmiany niezłośliwe mogą stanowić wyłącznie stan poprzedzający powstanie guza złośliwego, dlatego w każdym przypadku niezwykle ważna jest konsultacja ze specjalistą, jakim jest onkolog, który zdiagnozuje zmianę, a następnie wprowadzi odpowiednie leczenie.
Klasyfikacja nowotworów
W praktyce najczęściej stosowaną klasyfikacją jest TNM, która polega na analizie stopnia zaawansowania choroby nowotworowej. Jak już wspomnieliśmy, nowotwory są klasyfikowane na podstawie stopnia ich zaawansowania, dzięki czemu możliwe jest wybranie prawidłowej metody leczenia pacjenta, a także pozwala innym lekarzom zapoznać się z historią pacjenta. Nazwa TNM odnosi się do łacińskich słów oznaczających tumor, nodules i metastases. Litera T oznacza, że guz jest zaawansowany i znane jest źródło nowotworu. Litera N oznacza obecność lub brak przerzutów do węzłów chłonnych, natomiast litera M oznacza brak przerzutów lub przerzuty do odległych części organizmu.
Jakie są stopnie złośliwości raka?
W przypadku nowotworu złośliwego można również podać podział stopnia złośliwości raka. Rak I stopnia określany jest nowotworem w najwcześniejszej fazie rozwoju i jest gwarancją dobrych rokowań dla pacjenta. W przypadku stopnia złośliwości II stopnia mamy do czynienia z początkową fazą rozwoju. Nowotwory III stopnia są nowotworami zaawansowanymi, natomiast IV stopnia bardzo zaawansowanymi, które źle rokują.
Komentarze
Co w takim razie robić, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?