
Rak żołądka - objawy, leczenie
Objawy raka żołądka są dość niecharakterystyczne, dlatego można je pomylić z innymi schorzeniami, np. z wrzodową chorobą żołądka. Pierwsze objawy zazwyczaj są bagatelizowane przez pacjenta, dlatego gdy tylko zauważymy coś odbiegającego od normy, warto zgłosić się dolekarza, onkolog Warszawa, który przeprowadzi wszelkie badania pod kątem onkologicznym i określi, z czym mamy do czynienia. Początkowe objawy zazwyczaj obejmują ból brzucha, sporą utratę masy ciała, jadłowstręt, wymioty, niestrawności i zaburzenia połykania. Niektóre z nich mogą być bezpośrednio związane z wystąpieniem guza nowotworowego w żołądku czy w jego pobliskich okolicach. Rak żołądka może doprowadzić do znacznego wyniszczenia organizmu pacjenta - bez wątpienia wpływa na jego jakość życia oraz na jego zdrowie. Wcześnie wykryty nowotwór daje szansę przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego polegającego na wycięciu guza. Operacja jest jedyną skuteczną metodą gwarantującą powodzenie.
Najczęstsze objawy raka żołądka
Do najbardziej powszechnych objawów raka żołądka można zaliczyć bolesność w nadbrzuszu zazwyczaj podczas przyjmowania posiłków. Zaburzenia połykania, krwawe wymioty czy krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego nie występują często, jednakże pojawiają się u ok. 10-15% chorych na raka żołądka. Kolejnym objawem jest nagła utrata masy ciała, poposiłkowe uczucie sytości, jak również znaczna utrata łaknienia. Chory może również odczuwać spore nudności i wymioty. Objawem rozwijającej się choroby mogą okazać się również smoliste stolce.
Diagnostyka raka żołądka
Podczas badania przedmiotowego mamy do czynienia z dość zaawansowanym etapem rozwoju choroby, ponieważ zazwyczaj guz jest już wyczuwalny przez powłoki, wątroba jest powiększona i mogło dojść do przerzutów, m.in. w przypadku kobiet na jajniki. Często okazuje się, że objawem zaawansowanej choroby jest wodobrzusze. W przypadku podejrzenia raka żołądka lekarz onkolog powinien kierować na badanie gastroskopowe, podczas którego można pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Uważa się, że gastroskopia jest najlepszą metodą diagnozy raka żołądka. Leczenie raka żołądka zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby, a także lokalizacji guza czy ogólnego stanu pacjenta.
Komentarze
Szybka i trafna diagnoza jest tutaj bardzo ważna.