
Kim jest onkolog?
Onkolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką, a także leczeniem schorzeń nowotworowych, a więc wszelkich stanów przednowotworowych, nowotworowych oraz powikłań związanych z wybranym sposobem leczenia. Zazwyczaj wizyta u lekarza onkologa związana jest z ogromnym stresem, ponieważ temat choroby nowotworowej budzi w nas silne emocje. Warto wiedzieć, że im wcześniej zostanie wykryta zmiana nowotworowa, tym większe są szanse na jej skuteczne, nawet 100% wyleczenie.
Kiedy odwiedzić onkologa?
Trudno jest wymienić wszystkie niepokojące objawy rozwijającego się nowotworu, ponieważ może on pojawić się na wielu narządach, dlatego tak ważna jest tzw. czujność onkologiczna, która polega na samoobserwowaniu własnego ciała i po uzyskaniu niepokojących wyników udaniu się na konsultację onkologiczną. Każda niepokojąca zmiana w dotychczasowym funkcjonowaniu naszego organizmu, a także w wyglądzie naszej skóry powinna zaalarmować nas, że dzieje się coś niedobrego i należy udać się z tym do specjalisty. Jednakże wśród najczęstszych zaobserwowanych objawów, po których odnalezieniu należy udać się do lekarza onkologa, jest pojawienie się na ciele narośli, guzów, zmiana kształtu, zabarwienia i rozmiaru znamion, wycieki z brodawek sutkowych, krwawienie po menopauzie lub krwawienie międzymiesiączkowe, krwiomocz czy krew w kale, a także krwioplucie. Oczywiście niepokojących objawów jest jeszcze więcej, dlatego każdą zmianę, warto skonsultować z lekarzem specjalistą. Zazwyczaj do lekarza onkologa można umówić się prywatnie, jak również na NFZ.
Kto jeszcze leczy nowotwory?
Onkologami najczęściej nazywamy tzw. onkologów klinicznych, którzy zajmują się kompleksową opieką nad pacjentem poza przeprowadzaniem interwencji chirurgicznych. Lekarz onkolog może zdiagnozować, a także prowadzić leczenie nowotworu oraz kontrolować stan pacjenta po zakończeniu leczenia. Radioterapeuta zajmuje się planowaniem radioterapii, natomiast chirurg onkolog zajmuje się diagnozowaniem, a także kwalifikacją pacjentów do zabiegów chirurgicznych - jest on również osobą odpowiedzialną za ich zaplanowanie, a także za ich prawidłowe i bezpieczne wykonanie.
Komentarze
Trzeba też pamiętać o profilaktycznych badaniach, jeżeli choroba zostanie wykryta zbyt późno - nie pomoże tutaj nawet najlepszy specjalista.
Dobrze jest trafić na właściwego onkologa, który poprowadzi leczenie, bo tutaj liczy się czas.