
Rak skóry - czy można się przed nim uchronić?
Jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród osób z białym kolorem skóry jest rak skóry. Głównym czynnikiem występowania raka skóry jest nadmierne wystawianie ciała na promieniowanie słoneczne - największą liczbę zachorowań odnotowuje się w Australii oraz w USA. Rakiem skóry nie tylko nazywamy czerniaka, grupa nowotworów jest znacznie większa. Najczęściej występującym nowotworem skóry jest rak podstawokomórkowy, a także rak płaskonabłonkowy i wspomniany wcześniej czerniak skóry. Jakie są główne cechy wspomnianych nowotworów skóry?
Charakterystyka raka skóry
Rak podstawokomórkowy zazwyczaj pojawia się u osób po 70. roku życia, chociaż nie ma tu reguły - może pojawić się nawet u osób młodszych. Wspomniany typ raka najczęściej występuje w miejscach, które są najbardziej narażone na promieniowanie UV, czyli na twarzy, na plecach i na ramionach. Jeżeli rak zostanie wcześnie rozpoznany, może zostać wyleczony w 100%. Kolejnym nowotworem jest rak płaskonabłonkowy, który rozwija się w obrębie zmian skórnych, tzw. rogowacenie słoneczne. Nowotwór ma potencjał złośliwego, ponieważ może dojść do poważnych przerzutów. Podstawą jego leczenia jest chirurgia onkologiczna, radioterapia lub chemioterapia. Ostatnim typem nowotworów skóry jest czerniak, który najczęściej dotyka osoby po 45. roku życia i jest niezwykle agresywnym nowotworem, z którym nie ma zbyt wiele szans na przeżycie.
Jak uchronić się przed rakiem skóry?
Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki raka skóry jest unikanie nadmiernego promieniowania UV, dlatego warto zrezygnować z korzystania z solarium, a także z opalania na plaży. Kiedy jednak chcemy chwilę poleżeć na słońcu, warto stosować mocne kremy z filtrem UV. Przebywając na zewnątrz, należy chronić skórę odzieżą, a głowę chronić nakryciami, oczy - okularami. Najlepiej jest unikać ekspozycji na słońce w godzinach od 10 do 14. Niezwykle ważne jest regularne kontrolowanie stanu swojej skóry, a także wszelkich znamion i pieprzyków czy przebarwień. Do lekarza specjalisty, jakim jest onkolog, należy zgłosić się, gdy zauważymy, że wspomniane znamiona czy pieprzyki zmieniają swój kształt i kolor, powiększają się czy krwawią, a także charakteryzują się dość nieregularnymi brzegami.
Komentarze
Czy dermatolog to także odpowiedni lekarz, do którego należy zgłaszać się z problemami zmian skórnych?